Podstawy Bitcoin #2

Witam Ciebie serdecznie w kolejnej części kursu, który pozwoli Ci zrozumieć czym jest Bitcoin. W ostatnim poście poruszyliśmy temat twórcy Bitcoina oraz dlaczego fakt, że nie wiemy kto za nim stoi jest taki ważny. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Ci czym tak naprawdę jest Bitcoin, dzięki czemu będziesz mógł lepiej zrozumieć jego fenomen. Zaczynajmy!

Waluta, Technologia, Oprogramowanie, Sieć czy Filozofia?

Terminem “Bitcoin” określa się pewną ilość rzeczy, oprócz tej najpopularniejszej – czyli waluty, jest również używany do nazywania oprogramowania oraz sieci, czyli całego ekosystemu tego cyfrowego pieniądza. Bitcoin więc można opisać jako zbiór pojęć, podobnie jak “Satoshi Nakamoto” często uznawany jest jako zbiór, czy grupa twórców Bitcoina.

No dobra, musiałem o tym wspomnieć, ale omówmy się, ze w tym kursie Bitcoinem będziemy określać tylko jednostkę waluty cyfrowej. W ten sposób będzie Tobie, drogi przyjacielu łatwiej zrozumieć idee Bitcoina. Poza tym w potocznej rozmowie również chodzi o takie, a nie inne znaczenie 🙂

Bitcoiny, jako jednostka waluty, są używane do przechowywania i przekazywania wartości pomiędzy użytkownikami całego ekosystemu i sieci. Dzieje się tak za pośrednictwem wielu maszyn, aplikacji i urządzeń, takich jak komputer domowy, laptop czy telefon komórkowy. Bitcoin może być również zakodowany jako emotikona lub zbiór zdjęć na twojej kartce świątecznej, ale o tym później…

Dzięki Bitcoin użytkownicy mogą kupować lub sprzedawać towary i usługi. Większość krajów dopiero zaczyna używać go jako waluty, jednak spora cześć uznaje go już jako pełnoprawny środek płatniczy i można np. zapłacić nim podatek. Jednym z ostatnich przykładów mogą być nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy. Można zauważyć, ze coraz więcej krajów otwiera się na Bitcoin jako płatność. Użytkownicy sieci mogą tez dzięki niemu wysyłać i odbierać płatności (ponosząc niższe koszty, niż w banku) oraz wymieniać go na inne jednostki wartości lub waluty.

W dużym stopniu użyteczność Bitcoina ogranicza tak naprawdę nasza wyobraźnia, ponieważ mogą być one wysyłane w dowolnej formie, na czymkolwiek oraz w dowolnym czasie. Rewolucja się rozpoczęła i masz okazje być jej częścią.

Podsumujmy…

Bitcoin jest systemem przesyłu wartości pomiędzy użytkownikami. Jak już wspomniałem ostatnio, nie ma centralnego organu, który go kontroluje – cala siec jest utrzymywana oraz zarządzana przez każdego użytkownika, w tym Ciebie. Upraszczając można powiedzieć, że jesteś swoim własnym bankiem. Bitcoin nie ma granic, nie wymaga niczyjej zgody na użycie, czy aktywacje. Jest odporny na cenzurę , a także niemożliwy do zatrzymania. Transakcje pomiędzy użytkownikami są szybie, bezpieczne I stosunkowo tanie. Jest on jednocześnie anonimowy (po części) i przejrzysty, co oznacza, że uczestnicy mogą wysyłać i otrzymywać wartości bez konieczności identyfikowania się (np. Udostępniania osobiście informacji, takich jak imiona lub adresy fizyczne) oraz że każda transakcja jest rejestrowana, aby każdy mógł ją zobaczyć w publicznie dostępnej księdze o nazwie Blockchain (opowiem Ci szerzej o tym w następnych lekcjach!).

Ahhh, jak zwykle się rozpisałem. Myślę, że na tym możemy zakończyć. Zdobyłeś już podstawowa wiedzę o Bitcoinie, więc możemy przejść dalej do tematu wydobywania go, czyli miningu. Jest to nie tylko sposób tworzenia nowych Bitcoinów, ale również podstawa do walidacji transakcji.

Kolejna część juz niebawem! Daj proszę znać w komentarzu, czy to, co do tej pory opisalem jest zrozumiałe i czy ci się podoba – będe bardzo wdzięczny! 🙂

  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Steem
Scan to Donate Bitcoin to 15MVL8SAtz7VW6qMS5gokSk7szK6FCyFNU

Wesprzyj bloga z Bitcoin

Jeżeli podoba ci się to, co robię to możesz mnie wesprzeć przesyłając trochę Bitcoin 🙂

Scan to Donate Ethereum to 0x8Ea95b5815c53fFA099F0e2fd5871618dE58930d

Wesprzyj bloga z Ethereum

Jeżeli podoba ci się to, co robię to możesz mnie wesprzeć przesyłając trochę Ethereum 🙂

Scan to Donate Steem to @tkolpaczek

Wesprzyj bloga z Steem

Jeżeli podoba ci się to, co robię to możesz mnie wesprzeć przesyłając trochę Steem 🙂