Podstawy Bitcoin #1

Przygotowałem dla Ciebie serię wpisów, która przybliży Ci temat kryptowalut. Oczywiście zaczniemy od ojca wszystkich krypto jakim jest Bitcoin. Dowiesz się nie tylko czym jest Bitcoin, jak go kupić i używać, ale tez jak ogromne według mnie ma on znaczenie dla naszego społeczeństwa.

Na początek zaczniemy od historii kryptowaluty Bitcoin. Warto wspomnieć jak to wszystko się zaczęło, bo uważam że jest to trochę ważniejsze niż się wszystkim wydaje.

Historia powstania Bitcoina jest zarówno wyjątkowa, jak i wymagana do zrozumienia czym tak naprawdę jest owa kryptowaluta. Na pewno pomoże ci to zrozumieć, dlaczego Bitcoin tak szybko się rozwija, rośnie na wartości i zaczyna przyciągać uwagę całego świata.

Kto stworzył Bitcoin?

Nikt tak naprawdę nie wie. No dobra, ktoś musi wiedzieć, ale jest to bez wątpienia największy cyfrowy sekret naszych czasów. Nie wiadomo do końca, kto tak naprawdę stworzył Bitcoina – chociaż przypisuje się to “Satoshi Nakamoto”. Ta osoba (lub grupa osób) jest autorem Whitepaper zatytułowanego “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”, który został opublikowany 1 listopada 2008 roku, czyli kilka miesięcy po zarejestrowaniu domeny Bitcoin.org (18.08.2008).

Opis kryptowaluty został umieszczony na grupie dyskusyjnej zajmującej się kryptografią, gdzie zaczęła się dyskusja, komentarze i zastanawianie się czy Bitcoin ma racje bytu i co może zrobić ta nowa technologia.

3 stycznia 2009 r. Sieć Bitcoin oficjalnie wystartowała po uruchomieniu pierwszej aplikacji z otwartym kodem źródłowym (open-source) i wykopane zostało pierwsze 50 Bitcoinów. Satoshi był widoczny oraz udzielał się publicznie aż do kwietnia 2011 roku, kiedy to całkowicie zniknął i pozostawił rozwój nowej technologii rosnącej grupie pasjonatów.

Ciekawym faktem jest też to, ze Satoshi Nakamoto wzorował się na istniejących systemach, czy raczej próbach stworzenia czegoś podobnego do Bitcoina. Zresztą wspomina o tym w dokumencie whitepaper (tlum. biala ksiega), przywołując takie projekty jak:

  • Cyfrowa Technologia Gotówkowa i protokół o nazwie Ecash autorstwa Davida Chauma i Stefana Brandsa
  • System nazwany hashcash, stworzony przez Adama Back w celu monitorowania i kontroli spamu, oraz ochrony przed hakerami.
  • Rozproszony, zdecentralizowany system przesyłania płatności B-Money stworzony przez Wei Dai, który jest również autorem patentów dla firmy Microsoft
  • Technologia o nazwie “Bitgold” autorstwa Nicka Szabo, która miała wiele wspólnego z obecnym Bitcoinem, jednak nigdy nie stała się tak popularna.

Warto zauważyć, ze każda z powyższych osób wyparła się bycia Satoshi Nakamoto lub częścią grupy, która może stać za tą nazwą.

Dlaczego to takie ważne?

Kluczowe jest to, że oryginalny autor jest całkowicie nieznany i choć czasami można usłyszeć o kimś, kto twierdzi, ze to on jest Satoshi Nakamoto, to jednak wydaje mi się, że możemy nigdy nie poznać tożsamości oryginalnego twórcy Bitcoina. I to akurat bardzo dobra wiadomość!

Widzisz… To, co czyni Bitcoina takim fenomenem to tak naprawdę otwartość kodu źródłowego, czyli że takie osoby jak ja i Ty możemy go pobierać, używać oraz czerpać korzyści z tego oprogramowania bez względu na miejsce oraz czas. Kolejną rzeczą jest decentralizacja, czyli żadna osoba, grupa ani organizacja nie ma bezpośredniej kontroli nad Bitcoinem. Kryptowaluta ta i wiążąca się z nią technologia została stworzona i przekazana światu, aby zrewolucjonizować sposób myślenia, angażowania oraz zawierania transakcji z innymi.

Uff, myślę ze wystarczająco się rozpisałem o historii powstania Bitcoina. Już niebawem kolejna lekcja, z której dowiesz się trochę więcej o tym, CZYM jest Bitcoin oraz o zasadach rządzących tą ekscytującą technologią.

Źródła:
https://bitcoin.org/bitcoin.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_bitcoin
https://www.mail-archive.com/cryptography@metzdowd.com/msg09959.html
https://bithub.pl/bitcoin/co-przed-bitcoinem-pierwsze-kryptowaluty-powstaly-juz-w-latach-90/  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Steem
Scan to Donate Bitcoin to 15MVL8SAtz7VW6qMS5gokSk7szK6FCyFNU

Wesprzyj bloga z Bitcoin

Jeżeli podoba ci się to, co robię to możesz mnie wesprzeć przesyłając trochę Bitcoin 🙂

Scan to Donate Ethereum to 0x8Ea95b5815c53fFA099F0e2fd5871618dE58930d

Wesprzyj bloga z Ethereum

Jeżeli podoba ci się to, co robię to możesz mnie wesprzeć przesyłając trochę Ethereum 🙂

Scan to Donate Steem to @tkolpaczek

Wesprzyj bloga z Steem

Jeżeli podoba ci się to, co robię to możesz mnie wesprzeć przesyłając trochę Steem 🙂