KryptoShot – Zilliqua

Hej! Rozpoczynam serię wpisów #KryptoShot , która będzie serią edukacyjną o konkretnych kryptowalutach. Postaram się wybrać najważniejsze informacje oraz nowości dotyczące danego projektu i zamieszczać je w formie krótkich wpisów. Seria ta będzie pojawiać się w pierwszej kolejności na moim Instagramie, więc jeżeli jeszcze mnie nie śledzisz – zrób to teraz 🙂

Kliknij tutaj, żeby przejść na Instagram!

Jak to jest z tą skalowalnością?

Im bardziej rośnie popularność kryptowalut, tym częściej zwracamy uwagę na występujacy problem skalowalności Bitcoina, czy Ethereum.

Jak skaluja sie owe kryptowaluty? Słabo, szczególnie patrząc na wyniki Visy oraz innych tradycyjnych systemow. Tradycyjny, bankowy system do przetwarzania transakcji jest w stanie przetworzyć kilka tysięcy transakcji na sekundę. Dla porównania podstawowy system Ethereum obsługuje 15 transakcji na sekundę, co okazało się za mało nawet do obsługi szybko rosnących krypto-kociaków. Bitcoin w jego standardowej postaci obsługuje do 7 transakcji, co było przyczyną dramatycznych wahań kursu w sytuacji, w której zapchana sieć nie była w stanie odetkać się przez tygodnie.

Czy Ziliqua jest lekarstwem?

Kryptowaluta Zilliqa (ZIL) to platforma, która ma być odpowiedzią na słabą skalowalność tradycyjnych kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum. Skutecznie zaimplementowany sharding, wysoka przepustowość i potencjalnie niska wariancja wydobycia Zillings to tylko niektóre zachęty, które są warte rozważenia. Warto rowniez zwrocic uwage na dobry i doświadczony zespół z bazą w Singapurze.

Sharding :  możliwość podziału sieci na podsieci zwane shardami, które będą równolegle przetwarzać transakcje. Mając 100 węzłów, mechanizm shardingu podzieli je na podsieć 10 shardów po 10 węzłów, które będą jednocześnie przetwarzać przychodzące potwierdzenia kupna i sprzedaży. Do zarządzania shardami został oddelegowany DS Committee, który zbiera rozproszone transakcje i łączy je w blok.

Czy kryptowaluty nowej generacji to przyszlosc?

Dużo na to wskazuje. Rozwiązanie problemów ze skalowalnością jest jednym z głównych wyzwań, jakie czekają kryptowaluty w czasie postboom. Zilliqa aktualnie funkcjonuje jako token ERC-20, ale jeszcze w styczniu 2019 ma zaistnieć jako token we własnym ekosystemie, z oddzielnym blockchainem (przejście na mainnet). Warto tez nadmienic, ze w maju kapitalizacja Ziliqua przekroczyla w maju poziom 1 miliarda dolarow i obecnie plasuje tego coina na 26 miejscu (wg. coinmarketcap)