Giełdy Kryptowalut

Czym są Giełdy Kryptowalut?

Giełda kryptowalut to miejsce, gdzie możesz kupić, sprzedać lub wymienić kryptowaluty za inne kryptowaluty lub tradycyjne waluty FIAT (USD, PLN, EUR itd.). Założenie konta na takich miejscach często wymaga od użytkownika potwierdzenia swojej tożsamości odpowiednimi dokumentami (tzw. KYC – Know Your Customer), chociaż jeżeli handlujesz wyłącznie kryptowalutami to można znaleźć miejsca, gdzie taka weryfikacja nie jest potrzebna.

Typy giełd kryptowalutowych

  • Platformy Tradingowe – miejsca, które kojarzą ze sobą kupujących oraz sprzedających i pobierają określone prowizje od transakcji
  • Handel Bezpośredni – miejsce, gdzie użytkownicy z całego świata mogą wymieniać między sobą kryptowaluty. Ceny w takich miejscach, w przeciwieństwie do platform tradingowych, są zazwyczaj ustalane przez użytkowników.
  • Brokerzy – miejsce, gdzie każdy użytkownik może zakupić kryptowaluty za cenę ustaloną przez brokera. Brokerzy często nazywani są kantorami.

Na co zwrócić uwagę wybierając giełdę kryptowalut?

  • Reputacja – przed wyborem odpowiedniej giełdy powinieneś koniecznie sprawdzić dostępne opinie w internecie. Możesz zapytać na grupach tematycznych lub forach internetowych o opinie użytkowników.
  • Prowizje – te dobre giełdy powinny mieć tabelę prowizji w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Zwróć uwagę na różne rodzaje prowizji, żebyś mógł oszacować opłacalność handlu na danej giełdzie. Najpopularniejsze prowizje, to te od wpłat, wypłat oraz transakcji.
  • Metody płatności – giełdy umożliwiające depozyty oraz wypłaty za pomocą kart kredytowych lub przelewów z banku są zazwyczaj tymi, które wymagają pełnej weryfikacji użytkowników.
  • Restrykcje geograficzne – często pomijana kwestia, która według mnie powinna być brana pod uwagę. Niektóre funkcje na platformach mogą być dostępne jedynie dla użytkowników z danego kraju. Często działania rządu, w którym dana giełda operuje, mogą wpłynąć na funkcjonowanie giełdy. Weź to pod uwagę!

Polecane Giełdy Kryptowalut

Giełda Binance od początku roku 2018 jest uznawana za największą obecnie giełdę obracającą kryptowalutami biorąc pod uwagę dzienny obrót. Na platformie mamy możliwość handlu ponad 100 różnymi kryptowalutami.

Załóż bezpłatne konto
(dokumenty nie wymagane!)

Jedna z pierwszych giełd oferujących handel kryptowalutami. Mimo niewielkiej ilości dostępnych kryptowalut jest w czołówce giełd. Warto rozważyć konto na Coinbase, ponieważ oferują depozyty oraz wypłaty w walutach fiat w różnych krajach.

Załóż darmowe konto
(wymagane dokumenty!)

 

BitBay

Giełda z polskimi korzeniami, która przez zagrania naszego kochanego państwa była zmuszona wyemigrować na Maltę. Bitbay jest jedną z niewielu giełd oferujących depozyty w Polskim Złotym.

Załóż bezpłatne konto

InPay Płatności Bitcoin

Polski Kantor, na którym możesz kupić oraz sprzedać kryptowaluty bez weryfikacji (do określonej kwoty). Jak na Brokera posiadają bardzo małą marżę biorąc pod uwagę możliwość anonimowego zakupu krypto.

Przejdź do strony

Wkrótce dodam więcej dostępnych giełd 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *